Rozjasnite svoju PLEŤ

Stavebná zložka pokožky, nechtov a vlasov, známa ako kolagén, im zabezpečuje pružnosť a hydratáciu. Ide o najpočetnejšie zastúpený stavebný proteín v našom tele. Až 80 % ľudskej kože tvorí práve kolagén, ktorý spolu s elastínom zabezpečuje to, aby bola naša pleť hebká a pružná. A hoci nikto nie je mladý naveky, dostatok kolagénu si vieme zabezpečiť bez ohľadu na vek. Stačí si pravidelne a v primeranom množstve kvalitný kolagén dopĺňať.
Význam kolagénu pre naše telo
Hlavnou funkciou kolagénu je dodávať pokožke pružnosť, pevnosť a odolnosť. Kým ho máme v tele dostatok, naša pleť je dostatočne hydratovaná a pružná. S vekom, ale tiež vplyvom nesprávnych návykov – fajčenie alebo časté slnenie, však dochádza k poklesu tvorby kolagénu, čoho dôsledkom je tvorba vrások a strata pevnosti a pružnosti pokožky.
Kolagén sa podieľa aj na tvorbe svalov. Kĺby a chrupavky, ktoré sú dlhodobo namáhané, majú sklon k rýchlejšiemu opotrebovaniu a poškodeniu. Následne dochádza k obmedzeniu ohybnosti, bolestiam kĺbov, rednutiu kostí a oslabeniu chrupavky. Aj tu je však vítaným pomocníkom kolagén, ktorý dokáže nielen účinne spomaliť procesy starnutia, ale aj pomôcť spomínaným kĺbom a kostiam.
Úbytok kolagénu
Je nutné zdôrazniť, že strata tvorby kolagénu je celkom prirodzená. Týka sa to každého, pričom sa však môže líšiť čas, kedy na sebe spozorujeme prvé zmeny. V podstate platí, že po 25. roku života telo postupne stráca schopnosť vytvárať kolagén. Je ho stále menej a menej, dôsledkom čoho na sebe badáme prvé vrásky, ktoré sa postupne prehlbujú. Úbytok kolagénu spôsobuje i zhoršený stav kostí, oslabené svalstvo a ďalšie zdravotné komplikácie.
Čo všetko spôsobuje nedostatok kolagénu:
- strata pevnosti a pružnosti pleti
- tvorba vrások
- pigmentové škvrny
- znížená pružnosť šliach a svalov
- zhoršený stav kostí
- strata lesku vlasov
- lámavosť nechtov
Kolagénové doplnky – ako a kedy ich začať užívať?
Na úvod sa odporúča trojmesačná kúra. Počas úvodnej kúry sa kolagén užíva dennodenne, pričom zvyčajne ide o jednu odmerku či vrecúško. To si rozmiešame v 200 až 300 ml pitnej vody, ovocného džúsu alebo mlieka. Následne by mala nasledovať krátka pauza, po ktorej sa k užívaniu kolagénu môžeme vrátiť. Pre účinok nie je rozhodujúce, či ho budeme piť ráno alebo večer.
Samotný kolagén však nestačí. Aby ho naše telo dokázalo produkovať a udržať, nesmie chýbať vitamín C, ktorý sa podieľa na tvorbe kolagénových vlákien. Predovšetkým naštartuje tvorbu prirodzeného kolagénu a tiež pomáha vstrebávať ten, ktorý pleti dodávame v strave či výživových doplnkoch.
NÁŠ VITAMÍN C 500 mg S POSTUPNÝM UVOĽŇOVANÍM
Čo škodí tvorbe kolagénu?
- dehydratácia
- stres
- kofeín
- nadmerné opaľovanie bez ochranného faktora
- priveľa alkoholu
- nezdravá strava
Kolagén je prirodzenou súčasťou ľudského organizmu. Je to základná stavebná látka v našom tele. Vyživuje a regeneruje pokožku, pričom tiež udržiava pohyblivé naše svaly a kĺby. Kolagén takisto zásobuje živinami vlasy, nechty a tkanivá. Stručne a jasne - práve kolagénu vďačíme za mladú a sviežu pleť, husté vlasy a zdravé nechty i kĺby, a preto by sme ho mali mať vždy dostatok.
Pridajte komentár