Imunita je obranný systém ľudského organizmu. V ideálnom prípade existuje v harmónii s trávením aj s ostatnými funkciami v našom tele. To, že máme oslabenú imunitu, nezistíme  hneď, avšak sú isté nepopierateľné prejavy, ktoré nemožno ignorovať.
Ak zrazu trpíme vyššou chorobnosťou, náchylnosťou na infekcie a parazity, máme kožné ťažkosti, prejaví sa u nás lámavosť nechtov a  vlasov,  treba spozornieť.

Význam imunity

Pojem imunita pochádza z latinského slova immunitas, čo pomenúva komplikovaný mechanizmus. Jeho hlavnou úlohou je udržiavanie rovnováhy vnútorného prostredia organizmu. Správne fungujúci imunitný systém nás má chrániť pred rozličnými škodlivými vplyvmi z vonkajšieho prostredia – vírusy, baktérie, plesne, parazity a alergény, ale tiež pred vnútornými vplyvmi – nádorové alebo odumreté bunky.

Imunitu delíme na:

  • nešpecifickú – prirodzenú, vrodenú (charakterizuje ju rýchla, ale vždy rovnaká reakcia na patogény)
  • špecifickú – získanú (ide o špecifickú odpoveď organizmu na patogény, tzn. schopnosť rozoznať, odpovedať a zapamätať si určitú látku – antigén)

Vývoj imunity

Imunita sa počas života vyvíja. Jej vývoj začína už počas tehotenstva. Postupne sa vytvárajú zložky imunitného systému – špecifickej a nešpecifickej imunity, ktoré sa po narodení dieťaťa ďalej rozvíjajú. Ide o dlhodobý proces, ktorý sa kryštalizuje minimálne do predškolského veku detí. Nie je preto ničím neobvyklým, keď 4-ročné dieťa prekoná za rok aj päť bežných respiračných ochorení, napr. nádchu. Mnohí pediatri sa zhodujú v názore, že práve tým sa imunita posilňuje.
Ako teda rozpoznáme, že už nejde o bežné, pre daný vek typické choroby, ale o oslabenie imunity? Príznaky poruchy imunity sa líšia v závislosti od veku dieťaťa. V zásade však platí, že ak spozorujeme opakované infekčné ochorenia a ich komplikácie, napr. ochorenie dýchacích ciest, možno za tým hľadať práve zhoršenú imunitu. Oslabenú imunitu často sprevádzajú nepríjemné herpesy a opary, ktoré sa opakovane vracajú.

Imunita prebýva v črevách

Vedeli ste, že imunita prebýva v črevách? Mnohí odborníci skúmali spojitosť imunity a funkcie čriev. Ich zistenia potvrdili, že črevo má rozhodujúci význam nielen pri trávení potravy, ale aj pri ďalších činnostiach a procesoch v organizme. Okrem iného sa podieľa na tvorbe imunity voči vonkajším vplyvom. Ochrannú úlohu čreva zabezpečuje črevná mikroflóra, črevná sliznica a črevný imunitný systém. Preto je nevyhnutné prečisťovať črevo dobrou výživou a primeraným množstvom tekutín na dennej báze. Dbať musíme aj na dostatočné množstvo probiotickej kultúry v črevách. Vyživené telo a správne fungujúce črevá sa nám odvďačia silnou imunitou, ktorá sa prejaví správne fungujúcim zažívaním, nižším cholesterolom a zvýšenou odolnosťou voči chorobám. Strava bohatá na vlákninu dokáže ozdraviť trávenie aj vaše črevá. Vláknina je nesmierne dôležitá pre správne fungovanie vášho tráviaceho systému.

Strata rovnováhy v hrubom čreve

Celý tráviaci systém je tvorený miliónmi mikroorganizmov – ide o viac než 500 rozličných baktérií. Nebezpečenstvo pre naše zdravie hrozí, ak v hrubom čreve dôjde k strate rovnováhy medzi jednotlivými baktériami. Vtedy dochádza k zmene a porušeniu črevného prostredia.

  • zvýšená plynatosť a nadúvanie
  • nepríjemné kŕče
  • prekyslenie organizmu
  • riedka stolica, hnačka
  • poruchy črevnej činnosti – tuhá stolica
  • zápaly čreva
  • alergie
  • Crohnova choroba – spôsobuje zápal, opuchy, bolesti v stene tráviacej sústavy
  • Ulcerózna kolitída – ochorenie spôsobujúce zápaly vnútornej sliznice hrubého čreva a konečníka. Môžu sa vytvárať rakovinotvorné zárodky, ktoré neraz prerastú až do rakoviny