Naše telo si bez vitamínov a živín, ktoré mu dodávajú silu, energiu a odolnosť, neporadí. Ani bez zinku, životne dôležitého minerálu. Prirodzene si ho vytvoriť nevieme, a preto ho prijímame prostredníctvom potravy alebo vo forme výživových doplnkov. Aké funkcie v našom tele zinok plní?

Funkcia zinku v našom tele

Zinok patrí k základným a nezastupiteľným živinám v našom tele. Po železe je druhým najviac zastúpeným stopovým prvkom v organizme človeka. Nachádza sa najmä v mozgu, v očnej dúhovke, v kostiach a v mužských pohlavných žľazách.
Na rozdiel od železa trpí nedostatkom zinku podstatne viac ľudí. Vplývajú na to priemyselne spracované potraviny, v ktorých ho nie je primerané množstvo. To má za následok jeho nedostatočné zásoby v tele, a preto ich je potrebné nepretržite dopĺňať. Najviac jeho nedostatkom trpia deti a mládež, ako aj diabetici, tehotné ženy a ľudia s neurotickými ochoreniami.
Zinok ovplyvňuje správnu činnosť enzýmov, ktoré podporujú metabolizmus, trávenie, nervové funkcie a mnoho iných procesov v ľudskom organizme. Taktiež je rozhodujúci pre vývoj a funkciu imunitných buniek. Okrem toho pôsobí na zdravú pleť, syntézu DNA a produkciu bielkovín. Znižuje tvorbu zápalov, ekzémov a hladinu cholesterolu v krvi. Je účinný v boji proti vypadávaniu vlasov a lámavosti nechtov.
Zinok je tiež potrebný pre naše chuťové a čuchové zmysly. Je pre nás skrátka nenahraditeľný.

Zdroje zinku - kde sa nachádza zinok?

Zinok sa prirodzene nachádza v rôznych rastlinných a živočíšnych potravinách. Nájdeme ho v slnečnicových a tekvicových semienkach, pšenici, pšeničných otrubách, ryži, maku, strukovinách, červenom mäse, ustriciach, hubách, žĺtku aj v pivovarníckom droždí.
V prípade, že ho z jedla prijímame málo, možno siahnuť aj po doplnkoch výživy s vysokým obsahom zinku.

Náš zinok s postupným uvoĽŇovaním

Ako sa prejavuje nedostatok zinku?

Nedostatok zinku nám naše telo nepochybne oznámi, líši sa len spôsob, ako to urobí. U niekoho sa začne prejavovať zvýšená chuť na sladké a veľmi slané jedlá, a to pod vplyvom poklesu hladiny energie. Iného trápi oslabené libido, neplodnosť, slabšia imunita, problémy s pamäťou, strata sústredenia alebo pomalé hojenie rán.
Keďže je zinok potrebný na syntézu testosterónu a zároveň je silným antioxidantom, nemožno sa čudovať, že naše telo na jeho nedostatok okamžite reaguje.
Okrem prvotných signálov, že nám zinok chýba, nasledujú horšie príznaky, a to zhoršenie zraku, nedostatočný rast, kožné choroby, vypadávanie vlasov, narušenie reprodukčnej schopnosti, zväčšenie prostaty, sterilita, oneskorené pohlavné dospievanie, nepravidelná menštruácia, psychické poruchy, retardácia, mentálna porucha pamäti, spomalená schopnosť učenia sa, náchylnosť k infekciám, časté prechladnutia, chrípky, bolesti kĺbov, ateroskleróza, zlá cirkulácia krvi, extrémna únava a nechutenstvo.

Prebytok zinku - predávkovanie

Zinkom sa možno aj predávkovať. V takom prípade dochádza k toxickému pôsobeniu zinku. K vysokému príjmu zinku môže dôjsť pri nekontrolovanom užívaní výživových doplnkov, ale aj pri konzervovaní potravín v pozinkovaných konzervách. Pri akútnych otravách zinkom dochádza k tráviacim problémom, pri chronických otravách až k poruchám koordinácie svalov, k zlyhaniu obličiek, chudokrvnosti a ďalším závažným ochoreniam.
Množstvo zinku, ktorý denne prijímame, je nevyhnutné mať pod kontrolou. Spozornieť treba, ak cítime zvláštnu kovovú chuť v ústach. Môže to byť signálom, že máme prebytok zinku a nedostatok medi. Pozor aj na užívanie zinku pred a tesne po vypití kávy, keďže kofeín výrazne znižuje jeho absorpciu.

Pozitívne účinky zinku:

  • ovplyvňuje funkcie viacerých zmyslov – chuť, čuch, zrak,
  • hojí rany,
  • zlepšuje fyzickú výkonnosť,
  • podporuje prirodzenú imunitu,
  • podporuje fungovanie imunitného a srdcovo-cievneho systému,
  • podporuje metabolizmus cukrov, tukov a bielkovín,
  • tvorí voľné radikály,
  • podporuje hormonálnu rovnováhu,
  • podporuje produkciu spermií,
  • vplýva na normálny priebeh tehotenstva, vývoj plodu, detí a dospievajúcich,
  • podporuje plodnosť mužov,
  • vplýva na syntézu nukleových kyselín,
  • podporuje správny rast a vývoj mozgu,
  • vplýva na nervovú činnosť a duševný stav,
  • podporuje neutralizáciu účinkov alkoholu

Zinok takisto dokáže tlmiť depresie, upokojovať nervový systém a liečiť niektoré druhy schizofrénie.