Nukleotidy podporujú „SOFTVÉROVÝ SYSTÉM“ DNA a imunitu

Nukleotidy sú stavebným kameňom DNA a nenahraditeľnou súčasťou pri bunkovom delení. V našom tele sa tvoria a zanikajú takmer neustále. Problém s ich syntézou však  nastáva, ak je organizmus vystavený chorobám či ťažkým stresovým situáciám. Vtedy ich podiel rapídne klesá, narúša sa imunita i „softvérový systém“ DNA, ktorý kóduje štrukturálne i funkční aspekty tela. Denná dávka vhodných nukleotidov tak dokáže podporiť zdravie a ochrániť telo pred mnohými ochoreniami ako i prejavmi starnutia.

Základná živina pre život

Veľa odborníkov považuje nukleotidy za jednu zo základných živín pre ľudský život. Vie to aj náš organizmus, preto vymyslel niekoľko spôsobov ako si ich vyrobiť. Využíva na to nové bunky, komponenty zo starých buniek a samozrejme nukleotidy získava aj zo stravy. Ich bohatým zdrojom sú vnútornosti zvierat a morské plody. Preto nie nadarmo naši predkovia bohato konzumovali pečienky i srdcia ošípaných či hydiny. Vedeli totiž, že tieto potraviny robia dobre ich zdraviu. Nukleotidy, ktoré sú v nich obsiahnuté totiž vedia každú sekundu vytvárať nové bunky a tie následne budujú a opravujú opotrebované tkanivá. Navyše tiež pomáhajú pri kódovaní hormónov, enzýmov a ďalších nenahraditeľných telesných chemikálií. Keď je však proces prísunu nukleotidov z nejakého dôvodu narušený, všetky spomínané vnútorné aktivity stagnujú, čo sa nemilo prejaví na ľudskom zdraví.

Kedy je potrebné dopĺňať nukleotidy

Úloha nukleotidov je v ľudskom tele fascinujúca a preto je prirodzené, že sú predmetom vedeckého skúmania. To ukázalo, že v mnohých situáciách prirodzená tvorba nukleotidov v organizme nestačí. Preto je potrebné ich množstvo dopĺňať vhodnými potravinami a kvalitnými doplnkami stravy. A to najmä v období, kedy je telo vystavené ťažkým skúškam v podobe chronických ochorení, vírusov či zranení. Tvorba nukleotidov sa navyše spomaľuje aj s pribúdajúcim vekom, preto sa ich odporúča užívať seniorom ako aj pacientom s rakovinou a ľuďom v období rekonvalescencie po operačných zákrokoch.

Nenahraditeľný pomocník pri športovaní i potravinových alergiách

No tvorba tejto základnej živiny je obmedzená aj v období, keď čelíme vysokej stresovej záťaži alebo sa snažíme zhodiť prebytočné kilogramy do plaviek. Takže by si ich do svojej dennej dávky vitamínov mali pribaliť aj športovci a tí, ktorí trpia akýmikoľvek tráviacimi ťažkosťami. Produkcia nukleotidov je totiž znížená, ak telo bojuje so zápalmi čriev spôsobenými alergickými reakciami na potravinami. No taktiež v prípade, že trpíte inými ochoreniami tráviaceho traktu, ku ktorým patrí napríklad Crohnová choroba.

Podporujú imunitu, pohybový aparát aj pokožku

Za pravidelný prísun nukleotidov sa vám poďakujú i vaše kĺby, väzivá a šľachy. Tie sa totiž postarajú o pravidelnú opravu poškodených tkanív. Nukleotidy sú taktiež nenahraditeľné pri posilňovaní imunitného systému a to predovšetkým v chrípkovom období. Navyše sú účinným prostriedkom aj pri obrane organizmu proti Covid 19. Posledné štúdie tiež ukázali, že vplyv týchto zázračných živín má tiež blahodarný účinok na pokožku. Zmierňuje totiž prejavy starnutia a tak sa z neho stáva nový anti-aging bojovník spolu s vitamínom C či kolagénom.