Selén patrí k základným minerálom, ktoré získavame z potravín. Na správne fungovanie organizmu postačuje pomerne malé množstvo selénu, no o to viac je nezastupiteľný. Ovplyvňuje správne fungovanie metabolizmu, funkcie štítnej žľazy a imunitný systém.
Na čo všetko ešte selén vplýva?

Význam selénu pre človeka

Štúdie ukazujú, že zvýšené hladiny selénu v našej krvi úzko súvisia so zvýšenou imunitnou reakciou. Užívaním výživových doplnkov so selénom vieme účinne posilniť imunitný systém ľudí s chrípkou, tuberkulózou aj hepatitídou typu C.
Selén pôsobí ako účinný antioxidant a ovplyvňuje správne fungovanie štítnej žľazy.
Taktiež pomáha znižovať riziko niektorých druhov rakoviny. Výskumy potvrdzujú, že pravidelné užívanie selénu vo forme výživových doplnkov dokáže eliminovať vedľajšie účinky radiačnej terapie.  Selén znižuje aj riziko srdcových chorôb, a to zmiernením zápalu a oxidačného stresu v našom tele.

Potraviny bohaté na selén

Selén obsahuje mnoho potravín, najmä však mliečne výrobky, ryby, morské plody a hnedá ryža. Zo zeleniny sú naň bohaté brokolica, cesnak a cibuľa. Nájsť ho možno aj v semenách, orechoch, prasličke, pŕhľave, šípkach, rebríčku obyčajnom, klíčkoch a pivovarníckom droždí. Naopak, v bielej ryži, bielej múke a iných rafinovaných produktoch je selénu veľmi málo.
Množstvo selénu v rastlinných potravinách sa líši. Koncentrácie selénu v plodinách vo veľkej miere závisia od toho, kde sa jednotlivé plodiny pestujú.
Je nevyhnutné konzumovať rozmanitú stravu, ktorá obsahuje viac ako jeden kvalitný zdroj selénu.

Náš selén v stopercentnej kvalite

Nedostatok verzus prebytok selénu

Nedostatok selénu sa prejaví únavou, vyčerpaním a svalovou slabosťou. Následkom môžu byť aj poruchy rastu, vysoká hladina cholesterolu, rozličné infekcie, poruchy pečene, nedostatočná funkcia týmusu a prejavy neplodnosti. Aj riziko infarktu, rakoviny, zápalov a kožných chorôb môžeme významne znížiť, ak nám nechýba selén.
Obzvlášť veľký pozor by si mali dať tehotné ženy, ktoré by mali prijímať pravidelne selén. V opačnom prípade hrozí zvýšené riziko vrodených vád plodu.
A čo sa s nami deje, keď je selénu v tele priveľa? Jeho nadmerné množstvo je pre človeka nebezpečné. Akútna toxicita selénu môže viesť až k závažným črevným a neurologickým ochoreniam, srdcovému infarktu, zlyhaniu obličiek a smrti. Selénová toxicita sa prejavuje stratou vlasov, závratmi, nevoľnosťou, zvracaním, začervenaním tváre, triaškou a svalovou horúčkou.

Selén dokáže zmierňovať príznaky astmy

Dobrou správou pre astmatikov je, že najnovšie štúdie poukazujú na účinnosť selénu v boji proti tomuto ochoreniu. Okrem toho, že znižuje zápal, ukazuje sa, že u astmatických pacientov so zvýšenými hladinami selénu sa zlepšila funkcia pľúc. Okrem konzumácie potravín bohatých na selén sa ľuďom s astmou odporúča aj pravidelné užívanie selénových doplnkov.

Medzi najdôležitejšie účinky selénu radíme:

  • správne fungovanie celého tela
  • zlepšenie  metabolických funkcií organizmu
  • pozitívny vplyv na funkciu štítnej žľazy
  • ochrana tela pred oxidačným stresom
  • posilnenie imunitného systému
  • spomalenie mentálneho úpadku súvisiaceho s vekom
  • zníženie rizika kardiovaskulárnych ochorení